Emlak Arama
 • Şehir
  Semt
  Durum
  Türü
  M.Kare
   
  Fiyat
   
   
İlan No
Kredi Hesaplama
Hizmetlerimiz
Banka Kredileri
Özel İlanlar
Ankara Hakkında
Başkent Ankara, Türkiye'nin ikinci büyük kenti ve Kurtuluş Savaşı'nın kalbi olan başkent Ankara, modern bir şekilde planlanmış ve kısa sürede gelişmiştir. Ankara, bilinen tarihiyle ilk kez Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Avrupa'dan gelip, Balkanlar ve Boğazlar üzerinden İç Anadolu'ya kadar uzanan Keltler, burada, tarihte bilinen ilk başkentleri Ankara olan Galatya Devleti'ni kurmuşlardır. Kent daha sonraları Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak bugünkü konumuna gelmiştir. Ankara'nın en görsel yapısı, Atatürk için yaptırılmış olan Anıtkabir'dir. Atatürk'ün naaşı, 10 Kasım 1953 tarihinde Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrinden alınarak büyük bir törenle Anıtkabir'e nakledilmiştir. Ankara'ya hakim olan bir tepenin üzerinde yükselen Ankara Kalesi'nin, ilk kez Keltler tarafından M.Ö. 3. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Ulus'ta bulunan Augustus Mabedi, M.S. 2. yüzyılda yapılmıştır. Mabedin duvarlarında Roma İmparatoru Augustus'un gerçekleştirmiş olduğu icraatların yazılı dökümü yer almaktadır. Roma Hamamı, tiyatro ve Julianus Sütunu kentteki diğer Roma dönemi eserleridir. 13. yüzyılda yaptırılan ve turkuaz rengindeki mihrap çinileri ile ünlü Aslanhane Camisi, 15. yüzyılda yaptırılan Kütahya çinileri ile bezeli Hacı Bayram Camisi, 1967-1987 yılları arasında yaptırılan ve Ankara'nın en büyük cami olan Kocatepe Camisi başkente mistik bir hava kazandırır. Kent, anıtlarıyla da ünlüdür. Bunlar arasında en görsel olanları; Ulus'taki Cumhuriyet Anıtı, Yenişehir'deki Zafer Anıtı ve Sıhhiye meydanındaki Hitit Güneş Kursu'dur. Türkiye'nin idari ve siyasi başkenti olan Ankara, aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı, çeşitli bakır ve pirinç hatıra eşyalarının satıldığı eski ve şirin alışveriş merkezleridir. İçinde döner restoranı, kafe ve seyir terası bulunan Atakule'den (125 m) tüm Ankara panoramik bir şekilde izlenebilir.
İlçeleri

 


Ankara ilinin ilçeleri; Altındağ Çankaya Etimesgut Keçiören Mamak Sincan Yenimahalle Akyurt Ayaş Bala Beypazarı Çamlıdere Çubuk Elmadağ Evren Gölbaşı Güdül Haymana Kalecik Kazan Kızılcahamam Nallıhan Polatlı ve Şereflikoçhisar' dır.

Akyurt : Kent merkezine 33 km. uzaklıktadır. İlçeye bağlı Balıkhisar Köyüne 1 km uzaklıkta M.Ö. 3000 yılı ortalarından itibaren yerleşime sahne olmuş Eski Tunç Çağına ve sonrasına ait büyük bir höyük bulunmuştur.

Altındağ : Kent merkezine 1 km. uzaklıkta Selçuklular Osmanlılar ve daha eski medeniyetleri kapsayan ilçede; Ankara Kalesi Augustus Tapınağı Julianus Sütunu Roma Hamamı Cumhuriyet Anıtı Anadolu Medeniyetleri Müzesi Devlet Resim ve Heykel Müzesi Etnografya Müzesi Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Karacabey Ahi Şerafettin Hacı Bayram Veli Efendi Karyağdı Gülbaba ve İzzettin Baba Türbeleri ile Hacı Bayram Aslanhane Ahi Elvan Alaaddin Zincirli ve Kurşunlu camileri de ilçe sınırları içerisindedir.

Ayaş : Kent merkezine 58 km. uzaklıktaki Ayaş İlçesi kaplıcaları ile ünlüdür. Karakaya Kaplıcası ile 23 km. batısındaki Ayaş içmelerinin mineralli ve radyoaktifli suların sağlık açısından önemli bir zenginlik kaynağıdır. Karadere Bağlan Ova Bağları Arıklar Bağları Kirazdibi Bağları ilçenin diğer tabiat varlıklarıdır.

Bala : Ankara'nın güneyinde yer alan Bala ilçesi sınırlarındaki ilçeye 35 km uzaklıktaki Beynam Ormanları Balâ ilçesinin olduğu kadar Ankara'nın da önemli mesire yerlerindendir. Burası genellikle çam ormanlarıyla kaplıdır.

Beypazarı : Ankara'ya 99 km. mesafede olan Beypazarı ilçesinin tarihi Hitit ve Friglere kadar uzanmaktadır. Beypazarı'nın bir piskoposluk merkezi olduğu adının önceleri Lagania Anastasıopolıs olarak değiştirildiği tarihi eser ve haritalardan anlaşılmaktadır.
Beypazarı tarihi evleri gümüş işçiliği ve havucu ile ünlü şirin bir ilçedir. Boğazkesen Kümbeti Suluhan Eski Hamam Sultan Alaaddin Cami Akşemseddin Cami Kurşunlu Cami Rüstem Paşa Hamamı Gazi Gündüzalp Türbesi (Hırkatepe) Kara Davut Türbesi (Kuyumcutekke) Karaca Ahmet Türbesi ilçe sınırları içerisinde olup görülmeye değer tarihi mekanlardır.

İlçeye 10 km. uzaklıkta bulunan Tekke Yaylası 44 km uzaklıktaki Karaşar beldesinde bulunan Eğriova Yaylası ve Gölü Dereli köyü civarında peri bacalarını andıran yapılar ilçenin ilgi çekici yerleridir.

Çamlıdere : Ankara'nın kuzeybatısında yer alan Çamlıdere ilçesinin şehir merkezinden uzaklığı 108 km. dir. İlçede Selçuklu dönemine ait Peçenek Beldesinde bir Camii bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bizans Dönemine ait mezar ve yerleşim yerleri kalıntılarına da rastlanılmaktadır.

Çankaya : Çankaya İlçesi şehir merkezine 9 km. uzaklıktadır. Ankara'nın önemli ilçelerinden olan Çankaya İlçesi ili merkezine yakın pek çok semti içine alır. Atatürk Orman Çiftliği Eymir Gölü Elmadağ Kayak Tesisleri Ahlatlıbel Spor ve Eğlence Merkezi ilçe sınırlarındadır.

Anıtkabir Atatürk Müzesi Atatürk Anıtı (Zafer Anıtı-Sıhhiye) MTA Genel Müdürlüğü Tabiat Tarihi Müzesi Güvenlik Anıtı Etnografya Atatürk Anıtı Doğa Tarihi Müzesi ODTÜ Arkeoloji Müzesi Devlet Resim ve Heykel Sergi Salonu Anıt Park Botanik Bahçesi Abdi İpekçi Parkı Güven Park Kurtuluş Parkı Kuğulu Park Milli Egemenlik Parkı Ahmet Arif Parkı 100. Yıl Kapalı Yüzme Havuzu Belediye Buz Paten Sahası gibi spor alanları Oyuncak Müzesi (Cebeci-Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi) Hitit Anıtı Atakule TBMM ilçenin başlıca turistik yerlerindendir.

Çubuk : Çubuk Ankara şehir merkezine 39 km uzaklıktadır. Aktepe' de bulunan bir kale harabesi ve Karadana Köyünde Oyulu Kaya Mezarı Hitit kalıntılarıdır.
Çubuk II. Barajı drenaj alanında bulunan ormanlık ile Karagöl mevkiinde bulunan ormanlık alanlar önemli mesire yerleridir.

Elmadağ : Kent merkezine 41 km. uzaklığındadır. Kökü Selçuklulara kadar uzanan halıcılık el dokuması kilim heybe ve çantalar kültür zenginliklerini günümüze kadar getirmiştir.

Etimesgut : Etimesgut ilçesinin Ankara şehir merkezine uzaklığı 20 km. dir. Gazi Tren istasyonu ve Atatürk'ün İstanbul'a gidiş gelişlerinde uğurlandığı Etimesgut Tren İstasyonu tarihi yapı özellikleriyle dikkat çekicidir. Etimesgut'a adını veren Ahi Mes'ud Ahi Elvan gibi Türk büyüklerinden Ahi Elvan Hazretlerinin Türbesi Elvanköy' de Elvanköy Cami avlusunda bulunmaktadır.

Evren : İl merkezine 178 km. uzaklığındadır. Çevrede rastlanan höyük ve kilise kale kalıntıları bu yörenin İslamiyetten çok önceleri yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. İlçe sınırları içerisinde Evren-Sarıyahşi yolu üzerinde Evren' e 2 km. uzaklıkta bir höyükte bin yıla ait seramik kalıntılarına rastlanmıştır. Çatalpınar Köyünün 2 km güneybatısında bulunan Sığırcık Kalesi Geç Bizans ve Osmanlı Dönemine aittir.

Gölbaşı : Ankara'ya 20 Km. uzaklıktaki Gölbaşı ve çevresi Ankara'nın mesire sayfiye turizm ve sanayi bölgesi durumundadır. Mogan ve Eymir Gölleri doğal güzelliği temiz havası ve balık üretimi ile ilçeye turistik bir değer kazandırmaktadır.

İlçe sınırlarında İncek Hacılar ve Tulumtaş köyleri arasındaki Karayatak Tepe Mevkiinde yer alan Tulumtaş Mağarasında görülmeye değer dikit sarkıt ve sütunlar bulunmaktadır.

Haymana : Kent merkezine uzaklığı 73 km. olan Haymana kaplıcalarıyla dünyaca ünlüdür. Kaplıcaların tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Hititlerden sonra Romalılar devrinde kaplıca tesisleri yeniden onarılmış ayrıca kaplıcanın 1-1.5 km doğusunda halen harabeleri bulunan bir şehir kurularak bu bölge bir su tedavi merkezi haline getirilmiştir.

Kalecik : Kent merkezine 71 km. uzaklıktaki Kalecik ve civarının ilk defa M.Ö. 3500-4000 yıllarında erken Kalkolitik Devirde iskan edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Hasbey Saray Tabakhane Camileri Kazancıbaba Alişoğlu Türbesi ile Kızılırmak üzerindeki Develioğlu Köprüsü ve Kalecik Kalesi belli başlı tarihi eserleridir.


Kazan : Kazan' ın şehir merkezinden uzaklığı 45 km. dir. İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan kazılar sonucu çıkan birçok tarihi eser çok değişik medeniyetler zamanında ilçe ve köylerinde yerleşim olduğunu göstermektedir.

Keçiören : Keçiören ilçesinin Ankara şehir merkezine uzaklığı 3 km. dir. Ankara'nın Merkez ilçelerinden biridir. Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşına hazırlandığı ve karargah olarak kullandığı Ankara Eski Tarım Okulu bugün müze olarak Keçiören sınırları içerisindedir.


***Kızılcahamam*** : İl merkezine 83 km. uzaklıkta bulunan Kızılcahamam Ankara'nın en yoğun orman örtüsüne sahip olan yerleşim yeridir. Maden suyu bakımından oldukça zengin olan Kızılcahamam'a 16 km uzaklıktaki Sey Hamamı Kaplıcası ülkenin önemli kaplıcaları arasındadır.(Bulunduğu yerin eski adı Kilisedir.Sebebi şu an merkezinde bulunan cami temellerinin kiliseye ait olmasıdır.Hamamın bulunduğu bina haçlı ordularıyla Anadoluya gelen Almanlar tarafından yaptırılmıştır)Kızılcahamam Kaplıcası : Suyun ısısı; büyük kaplıca kaynağında 47 °C küçük kaplıca kaynağında 44 °C Kızılcahamam Maden Suyu kaynağında 19.5 °C Acısu Kaplıcası kaynağında 34 °C Şey Hamamı kaynağında 43 °C Acısu kaynağında 37 °C’dir. Su fiziki ve kimyasal bileşim olarak hipertermal hipotonik sular sınıfındadır. Tesislerden içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır. İçme kürleri karaciğer safra kesesi mide ve bağırsak iç ve dış sökresyon kolenlar ve metabolizma hastalıkları; banyo kürleri kalp dolaşım bozuklukları romatizma üzerinde etkilidir. Alan çevresinde konaklama tesisleri mevcuttur.

Kızılcahamam Sey Hamamı Termal Turizm Merkezi : Kızılcahamam-Çerkeş yolu üzerinde Güvem bucağının 2 km. batısındadır. Suyun ısısı 43 °C’dir. Su kimyasal bileşim olarak bikarbonatlı sodyumlu kalsiyumlu karbondioksiti ve florürlü bir bileşime sahiptir. Termal tesislerden içme ve banyo kürleri olarak yararlanılmaktadır. Termal suların romatizma eklem ve kireçlenme mide ve bağırsak kan dolaşımı sinirsel hastalıklar karaciğer ve safra kesesi beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Tesis çevresinde konaklama tesisleri bulunmaktadır.
Korunan Alanlar (Milli Parklar ve Tabiat Parkları)

Soğuksu Milli Parkı

Konumu ve Önemi: 1959 yılında tesis edilmiş bulunan Soğuksu Milli Parkı Ankara İli Kızılcahamam İlçesi mülkî hudutları içerisinde 1050 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ankara'ya 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Turistik bakımdan büyük bir önem taşıyan Kızılcahamamı çevreleyen ormanların flora yönünden step ile orman zonu arasında bir geçit teşkil etmesi sebebiyle biyolojik bakımdan ayrı bir özellik taşımaktadır. Bu sebeple mevcut ormanların korunması ve imarı amacıyla ve Ankara'ya çok yakın bir mesafede bulunmasından dolayı Milli park olarak tefrik edilip değerlendirilmiştir.

Milli Park; Bilimsel ve estetik bakımdan Milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarını ifade ettiğine göre; Soğuksu Milli Parkı'nın ayrılış sebepleri daha iyi anlaşılmaktadır.

Tabii Özellikleri: Soğuksu Milli Parkı en yakın köye yedi kilometre uzaklıktadır. Bölge ormanlarının bulunduğu saha volkanik arazi parçasıdır. Bu bakımdan bu tip arazilere özgü vasıflardan olmak üzere civarında sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmakta olup bunlar kaplıca olarak da değerlendirilmektedir. Soğuksu Milli Parkın'da yükseklik 1000-1800 metre arasında değişmektedir. En yüksek tepesi 1789 metre rakımlı Arhul Tepesidir.

İklim: Soğuksu Milli Parkında yıllık ortalama sıcaklık 11.9°C en yüksek sıcaklık 35.6°C ve en düşük sıcaklık ise 14.6°C civarındadır. Ortalama yağış miktarı 350.3 mm. yıl içinde yağmurlu gün sayısı 209 kapalı gün sayısı 81 'dir.

Bitki Örtüsü: Seri ormanları genellikle koru ormanı görünümündedir. Parkta mevcut orman ağaçları sarıçam karaçam köknar meşe olup bunların ormandaki karışım oranları; Sarıçam %65 Karaçam %24 Köknar %6 Meşe %5'tir.

Milli Park flora yönünden de oldukça zengindir. Çeşitli çayır otları ve çiçekleri mevcut olup ayrıca yabani çilek yabani gül ağaççıklar da vardır. Milli Parkın 800 hektarı ormanlık saha 250 hektarı içe açıklık sahadır. Açık sahalar sarıçam ve karaçam fidanları ile ağaçlandırılmıştır. Milli Park sahasının 1/3'ü kullanma ve 2/3'ü ise koruma sahası olarak tefrik edilmiştir.

Hayvan Topluluğu: Milli Park sahasında yaban domuzu ayı tilki çakal sincap ve tavşan gibi hayvanlar ve otuzbeşin üzerinde kuş çeşidi bulunmaktadır.

Sosyal Durum: Soğuksu Milli Parkı'na giriş ücretlidir. Kullanma sahasında; 8000 ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak piknik masası piknik ocağı çöp bidonu çeşmeler tuvaletler ve yağmur sığmakları mevcut bulunmaktadır. Bu tesislere ayrıca her yıl yenileri ilâve edilmektedir. Yılda ortalama 500.000 kişinin ziyaret ettiği Soğuksu Milli Parkı ziyaretçilerinin çoğunu ilkbahar ve sonbaharda Ankara'dan hafta sonu geçirmek üzere gelenler teşkil etmektedir.

Milli Park dahilinde bir adet idare binası bir adet sekiz yataklı misafirhane iki adet gazino bir adet memba suyu işletmesi bir adet büfe 500 kişilik açık hava tiyatrosu ve 80 yatak kapasiteli her türlü konforu haiz bir turistik otel mevcuttur. Koruma yönünden bir adet polis karakolu vardır.

Ayrıca Milli Park haricinde parka bağlı pırnak keklik ve çil üretme istasyonu bulunmaktadır. Üretme istasyonunda kınalı keklik çim keklik şahin sülün bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.

Park içinde 16 kilometrelik çevre yolu mevcut olup park sahası bu yolla tamamen gezilebilecek durumdadır. Ayrıca piknik alanlarına giden yollar da vardır.

Soğuksu Milli Parkında çadır kurulabileceği gibi karavanlı kamp yapmak da mümkündür. Park sahasında dağ turizmine meraklı olanlar için de imkan mevcuttur. Parkın her köşesinde manzara çok çeşitli ve günün her saatinde değişik güzelliktedir.Mamak : Mamak ilçesinin şehir merkezine uzaklıgı 7 km. dir. İlçede kültür hizmetlerini yerine getirmek için şimdiki Belediye Başkanlık Binasının yer aldığı Konservatuar Binası bulunmaktadır. Ayrıca 75. Yıl Cumhuriyet Anfi Tiyatrosu kültürel faaliyet varlıklarından sayılabilir.Tabiat varlıkları olarak Hatip Çayı Bayındır Barajı ve önemli 4 mesire yerlerindendir.

Nallıhan : Nallıhan'ın şehir merkezine uzaklığı 161 km. dir.İlçe merkezi 1599'da Vezir Nasuhpaşa' nın burada bir han yaptırmasıyla teşekkül etmiş adını bu Han'dan almıştır. Halen çatısı yıkık olan Han ile birlikte cami ve hamam da yapılmıştır. İlçede Uluhan (Köstebek) Köyünde 17. Yüzyılda inşa edilmiş olan Uluhan Cami de diğer önemli bir eserdir.

Polatlı : Polatlı ilçesinin şehir merkezine uzaklığı 78 km. dir. Bugünkü Polatlı'nın 20 m. kuzeybatısına düşen Yassıhöyük Köyü ve çevresi bölgede gerçek bir tarih başlangıcı sayılabilir. Bu çevrede 86 adet tümülüs ve kral mezarları ve kalıntıları ilçe merkezinde de tümülüs ve şehir kalıntıları bulunmaktadır.

Şereflikoçhisar : Şehir merkezine 148 km. uzaklıktadır. İlçede Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü bulunmaktadır. Kuzeyinde bulunan Hirfanlı Baraj Gölünde balıkçılık yapılmaktadır. Tuz Gölü Kurşunlu Camii Koçhisar Kalesi ve Parlasan Kalesi ilçenin tarihi ve turistik zenginliklerini oluşturur.

Yenimahalle : Yenimahalle'nin şehir merkezine uzaklığı 5 km. dir. Kent Merkezinde yeralan Yenimahalle'nin tarihini vurgulayan eserler arasında Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından 1222 yılında eski Bağdat Ticaret yolunun geçtiği Ankara Çayı üzerinde yaptırılan Akköprü sayılabilir. Tarihi özelliğini hala korumakta olan Köprü 4 büyük 3 küçük olmak üzere 7 kemerden oluşmuştur.Ankara'yı görmeyen varsa en yakın zamanda gezmesini tavsiye ederim.Ankara'ya özgü 93 çeşit yemekten mutlaka birkaçını yemeden dönmeyin....


Ankara Genelinde Dürüst Kaliteli İlkeli Hizmet Since 1999
   
   
 Adres Bilgileri
 Firma İsmi  CAN GRUP MEKANİK MUHENDİSLİK MAKİNE İNŞAAT GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OTOMATİV İÇ VE DIŞ TİC A.Ş Mersis No 0198044757300019
 Adres  Emek Mahallesi 19.sokak 113/B EMEK- ÇANKAYA - Ankara
 Telefon  +90 312 33 454 62 & +90 312 33 457 67
 GSM  +90 535 42 169 06
 Faks  +90 312 33 454 62
 E-Posta  bilgi@cangayrimenkul.com
Harita için tıklayınız
 İletişim Formu
 İsim Soyad
 Telefon
 Faks
 E-Posta
 Mesaj
 Onay Kodu
 
   
 Şehir
 Semt
 Durum
 Türü
 Maksimum Fiyat
 İsim Soyad
 Telefon
 E-Posta
 Mesaj
 Onay Kodu